- Historia szkoły
- Historia zarządzania szkołą
- Nadanie imienia szkole - Patron
- Zaczęło się od...
- Projekt nadania imienia szkole
- Uchwała Rady Pedagogicznej
- Uroczystość nadania imienia
- Sztandar - projekt
- Uroczystość
- Zaproszeni goście
- Przebieg uroczystości oraz relacja fotograficzna
- 100-lecie Szkoły Podstawowej w Turzy Wielkiej
Historia szkoły
Po I wojnie światowej, na mocy 28 artykułu traktatu wersalskiego, Turza Wielka wraz z całym powiatem działdowskim została włączona do Polski. Zaczęto tworzyć polskie szkolnictwo. Jak podaje w kronice szkoły jej pierwszy polski kierownik, Henryk Rudol - "Po dwuletniej przerwie rozpoczęto regularną naukę". Było to 5 kwietnia 1921 roku. Trzynaście lat później, dnia 9 czerwca 1934 roku, na miejsce kierownika Rudla powołano Józefa Szmeichla. Pan Szmeichel sprawował ten urząd do końca wakacji 1939 roku. Tragiczny wrzesień tego roku przerwał naukę w szkole na prawie sześć długich lat.
Po okresie terroru i niewoli szkoła w Turzy Wielkiej znów zaczęła funkcjonować od 5 kwietnia 1945 roku. Funkcję kierownika w tym trudnym okresie pełnił pan Kazimierz Gross. Szkoła składała się wtedy z kilku oddziałów, w których uczyło się od 99 do 120 uczniów w zależności od liczebności poszczególnych roczników. W roku szkolnym 1947/48 było już pięć oddziałów, w następnych latach sześć, a od roku 1956 szkoła w Turzy stała się pełną siedmiolatką, w której uczyło się około setki dzieci. Budynek podstawówki stał się za mały i na potrzeby szkoły zaadoptowano drugi budynek, stojący na początku wsi, w pobliżu stacji PKP.
W dniu 1 września 1959 roku kierownika Kazimierza Grossa zastąpił Maksymilian Pudlak (za jego czasów zmieniono nazwę szefa szkoły z kierownika na dyrektora). W roku 1984 pan Pudlak odszedł na emeryturę, a w rok później - już jako dyrektorka - pani Helena Pudlak. W 1985 roku zastąpiła ich Barbara Hupka, która sprawowała funkcję dyrektorki do sierpnia 1991 roku. Od tego roku do 30.06.2018 r. dyrektorem szkoły był Krzysztof Wiśniewski. Od 01.07.2018 r. do 28.02.2019 r. p.o. dyrektora Krzysztof Kalczyński, a od 01.03.2019 r. jako dyrektor szkoły.
Z czasem dwa stare budynki szkolne stały się za małe, aby pomieścić rosnącą liczebnie uczniowską czeredę. To, oraz fatalny stan techniczny budynków wynikający z lat zapaści finansowej oświaty, spowodowało że powstał pomysł o wybudowaniu nowej szkoły.
W czerwcu 1998 roku stanęły fundamenty szkoły, a już w roku 2001 cieszyliśmy się z rozpoczęcia roku szkolnego w nowej, pięknej szkole. Uroczystość otwarcia, która odbyła się nietypowo, bo na zakończenie roku szkolnego, zaszczycili swoją obecnością m. in.: Warmińsko-Mazurski Wojewoda Zbigniew Babalski oraz poseł na sejm RP Stanisław Żelichowski. Poświęcenia obiektu dokonał Śp. ks. kanonik Bronisław Szuta wraz z obecnym proboszczem naszej parafii ks. Jackiem Wyrowinskim.
W listopadzie 2004 roku Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna wystąpiły z wspólnym wnioskiem do Wójta i Rady Gminy o nadanie szkole imienia ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Wniosek nasz rozpatrzono pozytywnie i w dniu 15 kwietnia 2005 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia. Dla uczczenia tego wydarzenia uchwałą Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Turzy Wielkiej dzień 15 kwietnia ustanowiono Świętem Szkoły.
W dniu 18 stycznia 2011 roku szkoła została zaszczycona zaproszeniem na uroczystość nadania imienia Naszego Patrona drugiej w Polsce placówce, Zespołowi Szkół nr 6 w Toruniu, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 i Gimnazjum Specjalne nr 19. Uroczystość odbyła się w 66 rocznicę śmierci ks. Wicka tj. 23 lutego 2011 roku.
21 kwietnia 2011 r. obchodziliśmy 90 lecie istnienia szkoły i 6 rocznicę nadania imienia.
24 kwietnia 2015 r. staraniem dyrektora szkoły Krzysztofa Wiśniewskiego, dzieki sponsorom: Radzie Sołeckiej, S. Lędziaka i W. Sztando z firmy "Centarlzbyt", Państwu H. i P. Rozentalskich, Radnego Powiatu Działdowskiego Jana Korony, Zakładowi Elektronicznemu Leszka Wioska, Drukarni i Sklepowi Papierniczemu A. Budzyńskiego, Firmie Handlowo-Usługowej Pawła Krezymona, Zakładowi Handlowo-Usługowemu "IZAA" Zenona Żródłowskiego szkoła wzbogaciła się o sztandar, którego uroczyste przekazanie społeczności szkolnej nastąpiło w obecności siostrzeńców naszego Patrona: Panów Krzysztofa i Zygmunta Jaczkowskich, Wójta Gminy Działdowo Pana Pawła Cieślińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Mirosława Zielińskiego, radnych gminy, księdza proboszcza Mirosława Culepy, księży Jacka Wyrowinskiego, Zdzisława Syldatk, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, byłych dyrektorów naszej szkoły: Heleny i Maksymiliana Pudlak, Barbary Hupka, dyrektorów szkół naszej gminy z pocztami sztandarowymi, przedstawicieli ZHP, rodziców, mieszkańców, nauczycieli i uczniów.